-->

Cité de l’architecture et du patrimoine

 

Париж, 15 травня – 3 червня 2026 року

 

15 травня 2026 року у Cité de l’architecture et du patrimoine (Інститут архітектури і спадщини) у Парижі відкривається міжнародна виставка «Спадщина в спротиві: від Тімбукту до Одеси», присвячена тому, як війна руйнує культурну спадщину та які форми спротиву, збереження і відновлення виникають у відповідь на ці руйнування.

 

Харківська школа архітектури стала частиною цієї виставки як інституція з країни, що живе в умовах повномасштабної війни, та системно осмислює воєнний досвід через освітні програми, дослідницькі проєкти й публічні події.

 

Виставка досліджує, як культурна спадщина стає однією з цілей збройних конфліктів у різних частинах світу. Від Тімбукту до Одеси, від Боміамської долини до Гази експозиція показує, як руйнування історичних пам’яток, міст, ландшафтів і повсякденної спадщини стає частиною воєнної стратегії. Однією з ключових точок виставки є руйнування мавзолеїв у Тімбукту у 2012 році — подія, після якої навмисне знищення культурної спадщини вперше було визнане воєнним злочином на міжнародному рівні. Виставка порушує питання не лише про втрати, а й про те, що залишається після руйнування. Вона розповідає про архітекторів, дослідників, художників, локальні спільноти та громадські організації, які документують втрати, захищають культурну спадщину та працюють із пам’яттю. Через карти, тексти, макети, фотографії, відео, мистецькі роботи та цифрові реконструкції експозиція розгортається у трьох тематичних секціях: Стирання, Спротив і Відновлення. Вона пропонує подивитися на спадщину не лише як на матеріальні об’єкти, а як на середовище життя, пам’ять і соціальні зв’язки. У центрі виставки — питання про те, як уявляти майбутнє після руйнування.

 

У межах цієї виставки Харківська школа архітектури представляє частину виставки «Одеса: топографії ризиків», що став результатом другого міжнародного воркшопу Building Back Better, який відбувся у січні 2025 року. Воркшоп об’єднав понад 150 студентів архітектури та міського дизайну, викладачів, дослідників і представників громадських організацій з України, Норвегії, Польщі, Ірландії, Чехії та інших країн Європи. Учасники працювали у У Львові та Варшаві, досліджуючи нові способи відображення ризику в архітектурі та міському середовищі з фокусом на Одесі та регіоні Чорноморського узбережжя.

 

На виставці буде представлено проєкт студії «Дім», яка досліджувала, як трансформується саме поняття дому в умовах війни. Студенти аналізували зовнішній вимір дому — його зв’язок із містом, подвір’ям, вулицею та сходовими просторами — а також внутрішній вимір, пов’язаний із відчуттям безпеки, пам’яті та приналежності. Особливу увагу команда приділила емоційним аспектам простору. Через особисті історії мешканців студенти вивчали, як змінюється уявлення про дім в умовах війни та невизначеності. Цей матеріал показує, що майбутнє відновлення має враховувати не лише фізичну інфраструктуру, а й людський досвід, пам’ять та емоційний зв’язок із місцем.

 

Організаторами виставки є Cité de l’architecture et du patrimoine, ICONEM та команда кураторів, дослідників і партнерських інституцій, які працюють із темою збереження культурної спадщини в умовах війни.